Indian Bread Mix

0 out of 5

270ден

Концентрат за производство на темни зрнессти лебови во калап. Се добива леб богат со семки, густа структура во внатрешноста, добар волумен.

КОЛИЧИНА

ПОПУСТ

ЗАШТЕДА

3 кг

5%

41 ден.

5 кг

10%

135 ден.

SKU: 001-3 Категорија: Направи дома тагови
Clear

Опис

 

Состојки: семки од лен (кафени и златни), пченично брашно, просо, индиски сусам (црн и бел), семки од сончоглед, компирови снегулки, шеќер, сол, ‘ржано кисело тесто во прав, пченичен глутен, јачменов слад, ензими.

 

 

 

Нутритивни вредности

Тежина 100 g
енергија

1723.0 kJ / 413.0 Kcal

масти

20.0 g
-од кои заситени: 2.7 g

јагленохидрати

35.0 g
-од кои шеќери: 10.2 g

растителни влакна

14.7 g

протеини

15.9 g

сол (натриум х 2.5)

4.9 g

Kg

1kg, 3kg, 5kg

РЕЦЕПТУРА

 

  • Состојки:

 

                 100 g ‘ржано брашно

                 500 g пченично брашно Т-400

                 400 g Indian Bread mix

                  15 g Soft Easy

                 30 g квасец свеж

                   4 g сол

                 550 g (+/-) вода млака

 

  • Начин на работа:

         Сите состојки добро се замесуваат.Тестото се остава да стои на работна маса 20 минути покриено со најлон.Се дели на “топки “ по 470 g.

  • Обликуваните “топки“  се оставаат да стојат уште 10 мин, покриени со најлон.Се формира леб во форма на векна. Векната се допира на наводенета крпа за да се навлажни површината од векната ,  па се  допира во сад со микс од семенки ( сусам + афион).Се ставаат векните   во подмачкан калап за печење, или во калап кој е обложен со хартија за печење.
  • Рерната се загрева (80-100)*С па се исклучува.
  • Направените лебови кои се покриени со најлон, се ставаат во рерната на ферментација ( киснење).Ферментацијата на лебот трае околу 50 минути……ПРОВЕРЕТЕ!……Со прст благо се  притиснува на тестото. Доколку останува длабнатина во тестото , не се враќа тестото во првобитна положба, тоа значи дек ферментацијата е завршена и треба производот да оди на печење.
  • Производите се вадат од рерната, па рерната се загрева на Т- 220*С 
  • Пред печење , лебовите  се засекуваат со нож, па се попрскуваат со пумпица за вода.Се ставаат за печење  во загреаната  рерна.Времето на  печење за леб е (+/-) 25 мин.
  • По вадење од рерната, лебот се вади од плехот/калапите, се покрива со крпа и над крпата најлон.

 

Добар апетит!

Reviews ?>

There are no reviews yet.

Be the first to review “Indian Bread Mix”