Original Protein Cracker mix

0 out of 5

232ден

Готова функционална мешавина за производство на крекери и чипс, богата со семки, која обезбедува ниска содржина на јаглехидрати и висок удел на растителни протеини во производот.

КОЛИЧИНА

ПОПУСТ

ЗАШТЕДА

3 кг

5%

35 ден.

5 кг

10%

116 ден.

SKU: 001-1 Категорија: Направи дома тагови
Clear

Опис

Состојки: семки од сончоглед, ленено семе, пченичен глутен, овесни снегулки, сусам, дехидриран гликозен сируп, пченични трици, палмина маст во прав (палмино масло, гликозен сируп, млечни протеини), млечни протеини, пченичен скроб, јачменово сладно брашно, масло од канола, сол, гликоза, дехидрирано ‘ржано кисело тесто, екстракт од квасец.

 

Нутритивни вредности

Тежина 100 g
енергија

1968 kJ / 470 kcal

масти

28.0g
од кои
– заситени масни киселини ………………4.9 g

јагленохидрати

јагленохидрати ………………………………… 21.4 g
-од кои шеќери ……………………………….. 4.0 g

растителни влакна

13.1 g

протеини

27.0 g

сол (натриум х 2.5)

1.0 g

Kg

1kg, 3kg, 5kg

РЕЦЕПТУРА

  • Состојки:

1 000 г Original Protein Crackermix

400 г (+/-) вода

  • Начин на работа:

Сите состојки добро се замесуваат

  • Се расукува кора со сукало, при тоа се  користи ‘ржано брашно за посип.
  • Дебелината на кората се препорачува да биди 2-3 мм ( колку е потанка кората толку е подобро)
  • Се попрскува со пумпица за вода ( или се премачкува со четка со јајце).
  • Се посипува со сусам (или со буковец доколку сакате пикантен вкус)
  • Се сечи со нож (или нож за пица –ролер) на квадрати (5 х 5) цм или правоаголници ( 4 х 8 ) цм
  • Крекерите се редат на плех за печење врз кој има претходно ставено хартија за печење
  • Крекерите се печат ( сушат) во релна претходно загреана на  (170-180)*С со вклучен вентилатор доколку постои опција на рерната

 

Добар апетит!

Reviews ?>

There are no reviews yet.

Be the first to review “Original Protein Cracker mix”