Soft Easy

0 out of 5

236ден

 Подобрувач за теста од типот на: хот-дог, хамбургер, домашни кифлички. На производот му дава тенка кора, влажна, мека – ‘’софт’’ средина за подолг временски период.

КОЛИЧИНА

ПОПУСТ

ЗАШТЕДА

3 кг

5%

35 ден.

5 кг

10%

118 ден.

SKU: 001-6 Категорија: Направи дома тагови
Clear

Опис

Состојки: пченично брашно, соино брашно, емулгатор: натриум стеароил -2-лактилат, пченично сладно брашно, ензими, инактивен квасец, средство за третирање на брашна: аскорбинска киселина.

 

 

Нутритивни вредности

Тежина 1000 g
енергија

1962.0 kJ / 469.0 kcal

масти

28.6 g
-од кои заситени: 11.6 g

јагленохидрати

30.8 g
-од кои шеќери: 1.3 g

растителни влакна

8.8 g

протеини

19.3 g

сол (натриум х 2.5)

2.25 g

Kg

1kg, 3kg, 5kg

РЕЦЕПТУРА

Хамбургер лепче 

Состојки:

             1 000 g пченично брашно Т-400

                  15 g Soft Easy

                  50 g маргарин/кристал

                  40 g квасец свеж

                  80 g шеќер 

                  20 g сол

                250 g млеко

                250 g (+/-) вода млака

 

 

Начин на работа:

         Сите состојки добро се замесуваат до добивање на  мазно и глатко тесто. 

 • Од тестото се прават “топчина“ по 120 г  на благо намастена работна површина.Се покриваат со најлон и се оставаат да стојат 20 мин на работната маса.
 • Повторно секое парче се обликува округло во “топче“ , па се притиска врз навлажнета куњска крпа, па пота во сад со сусам. 
 • Направените хамбургер лебчиња се ставаат врз подмачкан плех или врз плех обложен со хартија за печење
 • Рерната се загрева (80-100)*С па се исклучува.
 • Направените хамбургер лепчиња  се покриваат со најлон , па се ставаат во рерна за да ферментираат (киснат) околу 45 мин……ПРОВЕРЕТЕ!…..Со прст благо се притиснува.Доколку останува длабнатина во тестото, не се враќа тестото во првобитната положба, тоа значи дека ферментацијата е завршена и треба производот да оди на печење.
 • Рерната се загрева на 230*С, се печи 13-15 мин

Хот-дог лепче

 

 • Состојки:

              1 000 g пченично брашно Т-400

                  15 g Soft Easy

                  50 g маргарин/кристал

                  40 g квасец свеж

                  80 g шеќер 

                  20 g сол

                250 g млеко

                250 g (+/-) вода млака

 • Начин на работа:

         Сите состојки добро се замесуваат до добивање на  мазно и глатко тесто. 

 • Од тестото се прават “топчина“ по 120 g  на благо намастена работна површина.Се покриваат со најлон и се оставаат да стојат 20 мин на работната маса.
 • Повторно секое парче се обликува во форма на мала векничка, соодветна за хот-дог лебче
 • Направените хот-дог лепчиња се ставаат врз подмачкан плех или врз плех обложен со хартија за печење
 • Рерната се загрева (80-100)*С па се исклучува.
 • Направените хот-дог  лепчиња  се покриваат со најлон , па се ставаат во рерна за да ферментираат (киснат) околу 45 мин……ПРОВЕРЕТЕ!…..Со прст благо се притиснува.Доколку останува длабнатина во тестото, не се враќа тестото во првобитната положба, тоа значи дека ферментацијата е завршена и треба производот да оди на печење.
 • Рерната се загрева на 230*С, се печи 13-15 мин

  

 

Добар апетит!

Reviews ?>

There are no reviews yet.

Be the first to review “Soft Easy”